Appointments & TransfersNews

Appointment of Permanent Judges

President appoints the following Additional Judges to be Permanent Judges of the Bombay High Court:

  • Avinash Gunwant Gharote
  • Nitin Bhagwantrao Suryawanshi
  • Anil Satyavijay Kilor
  • Milind Narendra Jadhav
  • Mukund Govindrao Sewlikar
  • Virendrasingh Gyansingh Bisht
  • Debadwar Bhalchandra Ugrasen
  • Smt. Mukulika Shrikant Jawalkar
  • Surendra Pandharinath Tavade
  • Nitin Rudrasen

Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 27-05-2021]

Appointments & TransfersNews

Appointment of Judges

President appoints the following 5 Additional Judges to be Permanent Judges of the Kerala High Court:

  • Conrad Stansilaus Dias
  • Pulleri Vadhyarillath Kunhikrishnan
  • Thirumuppath Raghavan Ravi
  • Bechu Kurian Thomas and
  • Gopinath Puzhankara

ABOUT:

Justice Conrad Stansilaus Dias, B.A.L, LL.B., was enrolled as an Advocate on 14.02.1993. He practiced before the Kerala High Court and Subordinate Courts in Civil, Constitutional, Service, Family and Arbitration law. His specialization was in Family and Arbitration law. He served as Central Government Counsel for the Ministry of Railway, Central Government Notary Public and Standing Counsel for Indian Oil Corporation. He was appointed as Additional Judge, Kerala High Court for a period of 2 years with effect from 18.11.2019. His term as an Additional Judge will expire on 17.11.2021.

Justice Pulleri Vadhyarillath Kunhikrishnan, LL.B., was enrolled as an Advocate on 17.12.1989. He practiced before the Kerala High Court in Civil, Criminal, Constitutional, Labour, Service, and Family matters. His specialization was in Criminal field. He served as Standing Counsel for Kerala State Electricity Board, State Cashew Development Corporation, Kozhikode Corporation, District Co-operative Bank, Kozhikode. He was appointed as Additional Judge, Kerala High Court for a period of 2 years with effect from 13.02.2020. His term as an Additional Judge will expire on 12.02.2022.

Justice Thirumuppath Raghavan Ravi, B.Com, LL.B., D.B.M., was enrolled as Advocate on 08.01.1989. He practiced before the Kerala High Court, Debt Recovery Tribunal, Central Administrative Tribunal (CAT) and State Administrative Tribunal in Constitutional, Administrative, Taxation, Civil, Personal, Service, Intellectual Property, Forest laws, etc. His specialization was in Administrative Law, Constitutional Law, Civil Laws, Service and Personal Laws. He served as Standing Counsel in the High Court of Kerala for State Government and various other organisations. He was appointed as Additional Judge, Kerala High Court for a period of 2 years with effect from 06.03.2020. His term as an Additional Judge will expire on 05.03.2022.

Justice Bechu Kurian Thomas, B.A.L., LL.B., was enrolled as an Advocate on 29.03.1992. He practiced before the Kerala High Court in Constitutional, Taxation, Company, Civil, Criminal, Labour laws, etc. His specialization was in Constitutional Law, Company Law, and Criminal Law. He was Standing Counsel for Kerala University from 1-7-2014 to 7-9-2015. He was appointed as Additional Judge, Kerala High Court for a period of 2 years with effect from 06.03.2020. His term as an Additional Judge will expire on 05.03.2022.

Justice Gopinath Puzhankara, LL.B., LL.M., was enrolled as Advocate on 07.01.1996. He practiced before the Kerala High Court in Constitutional, Taxation, Company laws and Service Laws. His specialization was in Constitutional, Taxation Law and Company Law. He was designated as Senior Advocate by the High Court of Kerala on 18.12.2018. He served as Central Government Standing Counsel in the High Court of Kerala from January, 2005 to September, 2008 and as Senior Standing Counsel from the Central Board of Excise & Customs (CBEC). He was appointed as Additional Judge, Kerala High Court for a period of 2 years with effect from 06.03.2020. His term as an Additional Judge will expire on 05.03.2022


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 25-05-2021]

Appointments & TransfersNews

President appoints  7 Additional Judges of the Allahabad High Court.

  • Mohd. Aslam
  • Anil Kumar Ojha
  • Smt. Sadhna Rani (Thakur)
  • Naveen Srivastava
  • Syed Aftab Husain Rizvi
  • Ajai Tyagi
  • Ajai Kumar Srivastava-I

The period of appointment for the above Additional Judges differ.

The appointment of Sadhna Rani (Thakur), Syed Aftab Husain Rizvi and Ajai Kumar Srivastava-I, would be for a period of two years with effect from the date they assume charge of their respective offices.

However, the period of appointment of Mohd. Aslam, Anil Kumar Ojha, Naveen Srivastava, and Ajai Tyagi, would be with effect from the date they assumes charge of their offices till 14th January, 2023, 1st July, 2022, 19th December, 2021 and 31st December, 2022 respectively.


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 22-03-2021]

Appointments & TransfersNews

President appoints the following two Additional Judges of the Karnataka High Court:

  • Rajendra Badamikar
  • Sushree Kazi Jayabunnisa Mohiuddin

The above two Judges have been appointed for a period of 2 years.


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 22-03-2021]

Appointments & TransfersNews

Four Additional Judges elevated as Judges in Karnataka High Court

President appoints S/Shri Justices (1) Singapuram Raghavachar Krishna Kumar (2) Ashok Subhashchandra Kinagi (3) Suraj Govindaraj and (4) Sachin Shankar Magadum, Additional Judges of the Karnataka High Court, to be Judges of the Karnataka High Court.

Read more about the Judges:

Shri Justice Singapuram Raghavachar Krishna Kumar, B.A.L., LL.B, was enrolled as an Advocate on 29.08.1992. Since then he has practiced in Karnataka High Court and Subordinate Courts at Bangalore in civil, constitutional, matrimonial, company, consumer disputes and arbitration matters. He was appointed as an Additional Judge of the Karnataka High Court for a period of two years with effect from 23 rd September, 2019. His term as an Additional Judge will expire on 22.09,2021.

Shri Justice Ashok Subhash Chandra Kinagi, B.Sc., LL.B., was enrolled as Advocate on 02.06.1995. He practiced in Karnataka High Court in civil, labour, service and constitutional matters. He was appointed as Central Government Standing Counsel during 2008 2012. He also worked as part time Lecturer in a Law College from July 1997 to March 2006. He was appointed as an Additional Judge of the Karnataka High Court for a period of two years with effect from 23rd September, 2019. His term as an Additional Judge will expire on 22.09.2021.

Shri Justice Govindaraj Suraj, B.A., LL.B., was enrolled as Advocate on 23.06.1995. He practiced in civil, constitutional, company and arbitration matters in Karnataka High Court, various High Courts, Tribunals and Supreme Court and before various Tribunals. He was appointed as an Additional Judge of the Karnataka High Court for a period of two years with effect from 23 rd September, 2019. His term as an Additional Judge will expire on 22.09.2021.

Shri Justice Sachin Shankar Magadum, B.Sc., LL.B., has practiced in Karnataka High Court at Bangalore and at Dharwad Bench in civil, criminal, constitutional, service and matrimonial matters. He was appointed as an Additional Judge of the Karnataka High Court for a period of two years with effect from 23 rd September, 2019. His term as an Additional Judge will expire on 22.09.2021.

Link to the Notification: Order of Appointment


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 22-02-2021]

Appointments & TransfersNews

Appointments

President appoints the following as the Additional Judges of the Madras High Court:

(1) Govindarajulu Chandrasekharan,

(2) A.A. Nakkiran,

(3) Veerasamy Sivagnanam,

(4) Ganesan Ilangovan,

(5) Smt. Ananthi Subramanian,

(6) Kannammal Shanmuga Sundaram

(7) Sathi Kumar Sukumara Kurup

(8) Murali Shankar Kuppuraju

(9) Miss Manjula Ramaraju Nalliah

(10) Thamilselvi T. Valayapalayam

The appointment of S/Shri (1) Govindarajulu Chandrasekharan,  (2) A.A. Nakkiran,  (3) Veerasamy Sivagnanam, and (4) Ganesan Ilangovan would be for a period of two years with effect from the date they assume charge of their respective offices.

However, the period of appointment of Smt. Ananthi Subramanian would be with effect from the date she assumes charge of her office till 30-07-2022.

The appointment of S/Shri Sathi Kumar Sukumara Kurup, Murali Shankar Kuppuraju, Miss Manjula Ramaraju Nalliah, and Smt. Thamilselvi T. Valayapalayam, would be for a period of two years with effect from the date they assume charge of their respective offices.

However, the period of appointment of Smt. Kannammal Shanmuga Sundaram, would be with effect from the date she assumes charge of her office till 19-07-2022.


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 01-12-2020]

Appointments & TransfersNews

President of India in the exercise of the power conferred by clause (1) of Article 217 of the Constitution of India, appointed Justices Prakash Padia, Alok Mathur, Pankaj Bhatia, Saurabh Lavania,  Vivek Varma, Sanjay Kumar Singh, Piyush Agrawal, Shriaurabh Shyam Shamshery, Jaspreet Singh, Rajeev Singh, Manju Rani Chauhan, Karunesh Singh Pawar,  Dr Yogendra Kumar Srivastava, Manish Mathur, Rohit Ranjan Agarwal, Ram Krishna Gautam, Umesh Kumar, Pradeep Kumar Srivastava, Anil Kumar—IX, Rajendra Kumar—IV, Mohd. Faiz Alam Khan, Vikas Kunvar Srivastav, Virendra Kumar Srivastava, Suresh Kumar Gupta, Sushri Ghandikota Sri Devi, Narendra Kumar Johari, Raj Beer Singh and  Ajit Singh, Additional Judges of the Allahabad High Court, as Judges of the Allahabad High Court with effect from the date they assume charge of their respective office.

  • Justice Prakash Padia, B.A., L.L.B, was born on 10.03.1965. He enrolled as an Advocate on 02.02.1989. He had 28 years of practice in Allahabad High Court in Civil, Constitutional, Company and Service matters with specialization in Corporation and Education. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Alok Mathur, B.Sc (Hons.) Chemistry, LLB, was born on 16.11.1964. He enrolled as an Advocate on 06.10.1989. He had 28 years of practice in Lucknow Bench of Allahabad High Court in Civil, Constitutional, Taxation, Labour and Service matters with specialization in Constitutional and Taxation matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Pankaj Bhatia, B.Sc., LLB, was born on 15.09.1966. He enrolled as an Advocate on 09.12.1989. He had 27 years of practice (18 yrs. in Allahabad High Court and 9 years in Supreme Court) in Civil, Constitutional, Taxation, and Service matters with specialization in Indirect Taxes. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Saurabh Lavania, B.A., L.L.B, M.L.P.M., was born on 17.04.1966. He enrolled as an Advocate on 22.04.1990. He had 26 years of practice in High Court and Subordinate Courts in Civil, Service and Constitutional matters with specialization in Civil, Service and Constitutional matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Vivek Varma, B.Sc., (Biology), L.L.B., was born on 29.12.1969. He enrolled as an Advocate on 04.09.1992. He had 25 years of practice in Allahabad High Court in Constitutional, Education, Service and Local Bodies with specialization in Education, Local Bodies and Service matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Sanjay Kumar Singh, B.Sc., L.L.B., was born on 21.01.1969. He enrolled as an Advocate on 09.05.1993. He had 24 years of practice in Allahabad High Court in Criminal, Civil, Service, Education and Misc. Writ Jurisdiction with specialization in Criminal matters relating to economic offences and Narcotics. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Piyush Agrawal, B.Com, LL.B., was born on 06.11.1971. He enrolled as an Advocate on 28.08.1993. He had 24 years of practice in Allahabad High Court in Taxation, Company and Constitutional matters with specialization in Taxation matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Saurabh Shyam Shamshery, B.Sc., LLB., was born on 04.02.1969. He enrolled as an Advocate on 20.11.1994. He had 22 years of practice in Allahabad High Court in Civil, Criminal, Constitutional, Labour, Service, Arbitration and Electricity with specialization in Constitutional, Civil, Criminal, Arbitration and Service matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Jaspreet Singh, B.Com., LLB., was born on 29.08.1971. He enrolled as an Advocate on 21.12.1994. He had 23 years of practice in Allahabad High Court in Civil, Constitutional, Taxation and Company matters with specialization in Civil matter. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Rajeev Singh, B.Sc., LLB., was born on 03.04.1968. He enrolled as an Advocate on 15.01.1995. He had 22 years of practice in Lucknow High Court, CAT, UP State Public Tribunal, Debt Recovery Tribunal, in Criminal, Constitutional, Civil, Labour, Company and Service matters with specialization in Criminal, Constitutional and Service matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Manju Rani Chauhan, M.A., LLB., was born on 29.08.1966.
    She enrolled as an Advocate on 26.11.1995. She had 22 years of practice in Allahabad High Court in Civil, Criminal and Service matters with specialization in Service matter. She was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. Her present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Karunesh Singh Pawar, B.A., LLB., was born on 19.05.1971. He enrolled as an Advocate on 05.02.1996. He had 21 years of practice in Allahabad High Court in Civil, Service, Criminal and Constitutional matters with specialization in Service matters, Co-operative Societies, Law relating to Sugar Industries. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Dr Justice Yogendra Kumar Srivastava, M.Sc., D.Phil., LLB., was born on 30.12.1965. He enrolled as an Advocate on 27.05.1996. He had 21 years of practice in Allahabad High Court in Civil, Criminal, Company, Constitutional, Labour, Service, Revenue and Excise matters with specialization in Civil, Constitutional, Service, Company Matters, Labour and Industrial Laws. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Manish Mathur, B.Com., LLB., was born on 09.06.1972. He enrolled as an Advocate on 27.12.1996. He had 20 years of practice in Allahabad High Court in Civil, Criminal, Constitutional, Labour and Service matters with specialization in Civil and Service matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 2 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Rohit Ranjan Agarwal, B.A., LLB., was born on 05.07.1971. He enrolled as an Advocate on 20.11.1997. He had 20 years of practice in Civil, Criminal, Constitutional, Taxation, Labour, Company and Service matters with specialization in Civil, Tax, Company matters. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Ramkrishna Gautam, BSc., LL.B., was born on 15.06.1960. He joined the Judicial Service on 08.08.1985. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Umesh Kumar, BA., LL.B., was born on 08.07.1960. He joined the Judicial Service on 05.08.1985. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Pradeep Kumar Srivastava, B.A., LL.B., LL.M., was born on 30.09.1959. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Anil Kumar-IX, B.Sc., LL.B., was born on 31.05.1959. He joined the Judicial Service on 01.08.1986. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Rajendra Kumar-IV, B.A., LL.B., was born on 01.07.1962. He joined the Judicial Service on 13.06.2005. He served in various capacities as a Judicial Officer He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Mohd. Faiz Alam Khan, B.Com (Hons.)., LL.B., was born on 26.01.1963. He joined the Judicial Service on 13.06.2005. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice VikasKunvar Srivastava, B.A., LL.B., LL.M., was born on 28.06.1960. He joined the Judicial Service on 17.06.2005. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Virendra Kumar Srivastava, B.Sc., LL.B., was born on 01.01.1962. He joined the Judicial Service on 26.10.1984. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Suresh Kumar Gupta, B.Sc., LL.B., was born on 21.06.1961. He joined the Judicial Service on 18.06.2005. He served in various capacities as a Judicial Officer.He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice GhandikotaSree Devi, B.Sc., LL.B., was born on 21.06.1961. She joined Judicial Service on 30.09.2005. She served in various capacities as a Judicial Officer. She was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years and transferred to Telangana High Court w.e.f 15.05.2019. Her present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Narendra Kumar Johari, B.Sc., LL.B., was born on 20.10.1962. He joined the Judicial Service on 10.06.2005. He served in various capacities as a Judicial Officer.  He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Raj Beer Singh, B.Sc., LL.B., LLM, was born on 06.12.1964. He joined the Judicial Service on 26.07.2005. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 02 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.
  • Justice Ajit Singh, B.Sc., LL.B., was born on 30.03.1961. He joined the Judicial Service on 13.06.2005. He served in various capacities as a Judicial Officer. He was appointed as an Additional Judge of Allahabad High Court on 22.11.2018 for a period of 2 years. His present term as an Additional Judge will expire on 21.11.2020.

Ministry of Law and Justice

[Press Release dt. 17-11-2020]

Appointments & TransfersNews

The President in the exercise of the power conferred by clause (l) of Article 217 of the Constitution of India, has appointed Justice Sanjay Kumar Medhi, Justice Nani Tagia, and Justice Manish Choudhury, the Additional Judges of the Gauhati High Court, as Judges of the Gauhati High Court with effect from the date they assume charge of their respective offices. Notifications No.K-13018/02/2020-US.11 and No. K. 13018/03/2020-US.II dated 05-11-2020, have been issued in this regard by the Department of Justice, Ministry of Law & Justice.


Ministry of Law and Justice

[Press Release dt. 06-11-2020]

[Source: PIB]

Appointments & TransfersNews

Collegium Resolution

Supreme Court Collegium has approved the proposal for appointment of following Additional Judges of Gauhati High Court as Permanent Judges of that High Court:

1. Justice Sanjay Kumar Medhi, and

2. Justice Nani Tagia.


Supreme Court of India

[Collegium Resolution dt. 12-10-2020]

Appointments & TransfersNews

President appoints S/Shri Justices (1) Sanjay Kumar Dwivedi and (2) Deepak Roshan, Additional Judges of the Jharkhand High Court, to be Judges of the Jharkhand High Court with effect from the date they assume charge of their respective offices.

Read the notification here: NOTIFICATION


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 11-09-2020]

Appointments & TransfersNews

President appoints the following as the Additional Judges of the Allahabad High Court in the order of seniority, for a period of two years with effect from the date they assume charge of their respective office:

S/Shri (1) Sanjay Kumar Pachori (2) Subhash Chandra Sharma (3) Subhash Chand and (4) Smt. Saroj Yadav

Read the notification here: NOTIFICATION


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 11-09-2020]

Appointments & TransfersNews

President appoints Justices (1) Shriram Madhusudan Modak, (2) Jamadar Nijamoddin Jahiroddin, (3) Vinay Gajanan Joshi, and (4) Avachat Rajendra Govind, Additional Judges of the Bombay High Court, to be the Permanent Judges of the Bombay High Court.

Read the notification, here: NOTIFICATION


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 09-09-2020]

Appointments & TransfersNews

President appoints 7 Additional Judges as Permanent Judges of the Punjab and Haryana High Court:

  • Manjari Nehru Kaul
  • Harsimran Singh Sethi
  • Arun Monga
  • Manoj Bajaj
  • Lalit Batra
  • Arun Kumar Tyagi
  • Harnaresh Singh Gill

Read the notification here: NOTIFICATION


Ministry of Law and Justice

[Notification dt. 08-09-2020]

Appointments & TransfersNews

Supreme Court Collegium approves the proposal for appointment of following Additional Judges of Allahabad High Court as Permanent Judges of that High Court:

  • Justice Prakash Padia,
  • Justice Alok Mathur,
  • Justice Pankaj Bhatia,
  • Justice Saurabh Lavania,
  • Justice Vivek Varma,
  • Justice Sanjay Kumar Singh,
  • Justice Piyush Agrawal,
  • Justice Saurabh Shyam Shamshery,
  • Justice Jaspreet Singh,
  • Justice Rajeev Singh,
  • Justice Manju Rani Chauhan,
  • Justice Karunesh Singh Pawar,
  • Dr. Justice Yogendra Kumar Srivastava,
  • Justice Manish Mathur,
  • Justice Rohit Ranjan Agarwal,
  • Justice Ram Krishna Gautam,
  • Justice Umesh Kumar,
  • Justice Pradeep Kumar Srivastava,
  • Justice Anil Kumar-IX,
  • Justice Rajendra Kumar-IV,
  • Justice Mohd. Faiz Alam Khan,
  • Justice Vikas Kunvar Srivastav,
  • Justice Virendra Kumar Srivastava,
  • Justice Suresh Kumar Gupta,
  • Justice Sushri Ghandikota Sri Devi,
  • Justice Narendra Kumar Johari,
  • Justice Raj Beer Singh,
  • Justice Ajit Singh.

Supreme Court Collegium

[Collegium Statement dt. 24-08-2020]

Appointments & TransfersNews

Supreme Court Collegium approves proposal for appointment of following Additional Judges of Calcutta High Court as Permanent Judges of that High Court:

  • Justice Md. Nizamuddin,
  • Justice Tirthankar Ghosh,
  • Justice Hiranmay Bhattacharyya
  • Justice Saugata Bhattacharyya, and
  • Justice Manojit Mandal.

Supreme of India

[Collegium Statement dt. 24-08-2020]

Appointments & TransfersNews

Appointment of Judges

President appoints Justice Abhijit Gangopadhyay, Additional Judge of the Calcutta High Court, to be a Judge of the Calcutta High Court and Justice Jyotsna Rewal Dua, Additional Judge of the Himachal Pradesh High Court, to be a Judge of the Himachal Pradesh High Court.

 


[Notification dt. 27-07-2020]

Ministry of Law and Justice

Appointments & TransfersNews

Collegium Statement

Supreme Court Collegium has approved the proposal for appointment of following Additional Judges of Jharkhand High Court as Permanent Judges of that High Court:

1. Justice Sanjay Kumar Dwivedi, and

2. Justice Deepak Roshan

STATEMENT


Supreme Court Collegium

[Collegium Statement dt. 21-07-2020]

Appointments & TransfersNews

The Supreme Court Collegium has approved the proposal for appointment of following Additional Judges of Kerala High Court as Permanent Judges of that High Court:

1. Justice V.G. Arun,

2. Justice N. Nagaresh,

3. Justice T.V. Anilkumar, and

4. Justice N. Anil Kumar.


Supreme Court Collegium

[Collegium Statement dt. 21-07-2020]

Appointments & TransfersNews

SC Collegium approves appointment of 4 Additional Judges of Bombay HC as Permanent Judges

Supreme Court Collegium has approved the proposal for appointment of following Additional Judges of Bombay High Court as Permanent Judges of that High Court:

  • Justice S.M. Modak,
  • Justice Jamadar N. Jahiroddin,
  • Justice Vinay G.Joshi, and
  • Justice Avachat R. Govind

STATEMENT


Supreme Court Collegium

[Collegium Statement dt. 21-07-2020]

Appointments & TransfersNews

Collegium Resolutions

Supreme Court Collegium has approved:

“proposal for appointment of Justice Abhijit Gangopadhyay, Additional Judge of Calcutta High Court as Permanent Judge of that High Court.”

“proposal for appointment of Justice Jyotsna Rewal Dua, Additional Judge of Himachal Pradesh High Court as Permanent Judge of that High Court.”

“proposal for appointment of following Additional Judges of Punjab & Haryana High Court as Permanent Judges of that High Court:

  •  Justice Manjari Nehru Kaul
  • Justice Harsimran Singh Sethi
  • Justice Arun Monga
  • Justice Manoj Bajaj
  • Justice Lalit Batra
  • Justice Arun Kumar Tyagi
  • Justice Harnaresh Singh Gill

Statement 1

Statement 2

Statement 3


Supreme Court Collegium

[Collegium Statements dt. 14-07-2020]